ცოტა ხნის წინ, AzobisisoHeptonitrile კიდევ ერთხელ მოვიდა საზოგადოების ყურადღების ცენტრში. ეს ქიმიური ნივთიერება, ინგლისური სახელით 2,2′-Azobis- (2,4-Dimethylvaleronitrile), ჩნდება როგორც თეთრი კრისტალები, დნობის წერტილით 40-დან 70-მდე. ეს არის ნავთობის ხსნადი ინიციატორი, რომელსაც აქვს აქტივაციის ენერგია 122 კჯ/მოლი. ეს ხსნადია ორგანულ გამხსნელებში, როგორიცაა მეტანოლი, ტოლუენი და აცეტონი, მაგრამ წყალში ხსნადი. დაშლის ტემპერატურა 10-საათიან ნახევარ პერიოდში არის 51 ℃ (ტოლუენში).
Azobisisoheptonitrile ძირითადად გამოიყენება ნაყარი პოლიმერიზაციაში, შეჩერების პოლიმერიზაციასა და ხსნარის პოლიმერიზაციაში და ფართოდ გამოიყენება სამრეწველო წარმოებისა და სამეცნიერო კვლევებში. იმის გამო, რომ მისი დაშლა თითქმის მთლიანად პირველი რიგის რეაქციაა, ქმნის მხოლოდ ერთი სახის თავისუფალი რადიკალს გვერდითი რეაქციების გარეშე, ის შედარებით სტაბილურია ბუნებაში და მოსახერხებელია შენახვისა და ტრანსპორტირებისთვის. ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ ტრანსპორტირების დროს საჭიროა მაცივარი და დაცული იყოს მძიმე ხახუნისა და შეჯახებისგან, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ამან შეიძლება გამოიწვიოს აფეთქება.
გაიხსენეთ 2011 წლის 22 ივლისის დილით, ორმაგი გრეიტერის მწვრთნელის მწვრთნელი, რომელიც მოგზაურობდა ვეიჰიდან, შანდონგიდან ჩანგშაში, ჰუნანში, პეკინ-ჟუჰაიის ექსპრესიზე, მოულოდნელად ცეცხლი წაიღო. ხანძარი ისეთი სასტიკი იყო, რომ მწვრთნელმა დაწვეს ცარიელ ჭურვი. ამ ტრაგედიამ მოითხოვა 41 სიცოცხლე და დაშავდა 6 ადამიანი, 1 ადამიანი სერიოზულად დაშავდა. გამოძიების შემდეგ, უბედური შემთხვევის მიზეზი იყო არალეგალური ვაგონი და აალებადი ქიმიური პროდუქტის AzobisisoHeptonitrile- ის ტრანსპორტირება ავარიის მანქანაზე. ეს საშიში ქიმიკატები მოულოდნელად აფეთქდა და დაიწვა ისეთი ფაქტორების მოქმედებით, როგორიცაა ექსტრუზია, ხახუნა და ძრავისგან სითბოს განთავისუფლება, რაც ამ ტრაგიკულ ინციდენტამდე მიგვიყვანს. შემდგომში, შესაბამისი პასუხისმგებელი პირები დააპატიმრეს და კრიმინალურად დააკავეს კანონის შესაბამისად. 2013 წლის დეკემბერში, ჰენანის პროვინციამ, Xinyang City– ის შუალედური ხალხის სასამართლომ, პირველ რიგში გამოიტანა განაჩენი ამ უბედური შემთხვევის საქმეზე, რაც შესაბამის პასუხისმგებელ პირებს განაჩენი გამოაქვეყნა საშიში უსაფრთხოების საფრთხის შემცველი დანაშაულებისათვის საშიში საშუალებებით და ძირითადი პასუხისმგებლობის უბედური შემთხვევებით.
ამ ინციდენტმა სიგნალიზაცია გამოთქვა აზოტიისოჰეპტონტრილის ტრანსპორტირებისა და გამოყენების უსაფრთხოების შესახებ. შესაბამისი საწარმოები და პერსონალი მკაცრად უნდა დაიცვან შესაბამისი რეგულაციებით, როდესაც მოქმედებენ აზოტიზოჰეპტონტრილი, უზრუნველყონ, რომ ტრანსპორტირებისა და შენახვის პირობები აკმაყოფილებს მოთხოვნებს და თავიდან აიცილოს მსგავსი ტრაგედიების განმეორება. ამავე დროს, საზოგადოებამ ასევე უნდა გაზარდოს საშიში ქიმიკატების გაგება და გაზარდოს მათი უსაფრთხოების ცნობიერება.